חיפוש חכם

A- A A+

וזאת ליהודה

במחשב שלי קימת תכנת תיקון שגיאות, המסמנת אותן בחרון אף של צבע אדום, ולועגת לבורותי. היא נוהגת באופן בלתי מתפשר בקטעי הש"ס, בדברי נביאים, קל וחומר בעגנון. לעתים נדירות היא חסה על מילה מן המקורות, כנראה שטעתה בניקוד. התכנה כמובן אינה מאפשרת לשים מקף בתוך השמות הקדושים, א-להים למשל. זהו מעשה פנטי שעבר זמנו. כשאני מתעקש, היא עלולה להתנקם ולהפריד את השם לשתי שורות.

 

לשיא הגיעה התנהגותה כאשר כתבתי 'שומר חנם', בראשי תיבות. התוכנה מרדה והפכה את השי"ן-חי"ת ל-₪. תנסו אתם! כמעשה אציל של אדם, שלא על מנת לקבל שכר, השתילה את סימן המטבע ₪, סמל האינטרסים. רק אז הבנתי כי במחשבי מסתתר צנזור, סוציולוג או פסיכולוג בעל תיאוריות מגובשות על תת-ההכרה של 'שומר חנם'. הוא נציג נאמן של ישראל החילונית, על שפתה ועולמה.

 

לפני כמה ימים נאסף אל אבותיו המשורר יהודה עמיחי. צנזורי הממוחשב אהב את יצירתו, בגלל אנטי-משיחיות, אנטי-מלחמתיות, אנטי-פתטיות, ואנטי-מיסטיות שבה. הלוא היה משורר הבית והאהבה, לא משורר הארץ, אך הצנזור האדים גם את שירתו שנכחו בה הסידור והמחזור שהעביר לו אביו ירא השמים. ניסיתי להסביר לצנזור למה למרות שאהבתי את סגנונו, התעצבתי פעמים רבות למקרא שיריו. הוא שר את ירושלים, אך פסל את מי שאוהב את ירושלים עם ובעקבות הסידור. הוא דומה בעיניו, אם לנסח זאת בצורה צנועה, למי שנזקק למדריך אהבה.

 

הפלא ופלא! למרות שלא צריך מדריך, ידידי הצנזור התגאה בכך ששירתו היתה לשותף שלישי באהבות רבות. יתירה מזו, ספריו הם סידור תפילה חילוני אלטרנטיבי, אמרו. כנראה שלמרות הכל סידור ושירה הם יותר ממדריך אהבה. "לאדם מערכי לב ומה' מענה לשון" אומר המחזור. "מענה הלשון" ניתן לאדם בקמצנות רבה, אך על המשורר לדעת שאין הוא מבטא רק את רגשותיו ביומן פרטי. הוא מעצב את מערכי הלב של העם. גם לשירה נדרשת אחריות.

 

כשמלות הסידור מהדהדים בשירו, כתב עמיחי:

א-ל מלא רחמים

אלמלא הא-ל מלא רחמים

היו הרחמים בעולם ולא רק בו

 

בצער ובעצב שמעתי שיר זה. יש בו עדות 'שהעולם ריק מרחמים'. אני מודה במקצת, אבל המונופולין השמימי על הרחמים? הנכון הוא, האם בו האשמה? אתמהה! תמיד האשימו את א-להַי שהוא קנא ונוקם, ושיילוק של שקספיר הוא נציגו עלי אדמות. אמנם כן, אשיר שיר זה על אל (בלי מקף, אישי הצנזור!) המערַב ששינן לי שהברית הישנה דברה על נקם, או/ו צדק, הברית החדשה - על חסד. אמנם כן, שם היו לשמים מונופול, ובני האדם היו פטורים מרחמים.

 

נאה שרת! הא-ל שלי מלא רחמים, אך הוא גם הא-ל שהביא מבול של מים, ושלא הבטיח שלא יהיה, חלילה, מבול של אש אם ההשחתה והחמס ינצחו. א-להינו אינו אלהי מימי הטיבר, או אלהי חולות המדבר. את תורתו ניסח יפה אחד מחכמי המוסר: לכל עמדה גרעין חיובי, אף לאתיאיזם. כשמגיע העת שהזולת זקוק לך אל תגיד הקב"ה יעזור. היה אתאיסט לשעה קלה. העולם הוא עולמם של בני אדם החיים בשותפות בלתי נסבלת; במעדר, בשלח, בשיר ואף בסידור.

 

שולט המשורר בשפה. לעתים בשעת השראה שולטת השפה בו, או-אז יש לעיֵן בשירו. עם השפה החיה, ובקרב עמי החי, מבקש אני מא-ל מלא רחמים שימציא מנוחה נכונה גם ליהודה. הפעם עם מקף, אישי הצנזור!